biuro@inpur.pl

+48 601 59 77 77

Chłodne dachy

chłodne dachy

Ocieplenie klimatu oraz zwiększająca się temperatura i nasłonecznienie na całym świecie wpływają negatywnie na nagrzewanie się dachów budynków. Przegrzewanie się dachu degraduje jego warstwę ochronną i prowadzi do zwiększenia temperatury wewnątrz budynku. Może to skutkować gorszym samopoczuciem ludzi i zwierząt, a także zwiększeniem kosztów związanych z chłodzeniem pomieszczeń. Rozwiązaniem tego problemu mogą być „chłodne dachy”.

Postawienie domu to dla nas dopiero początek czekających nas wydatków. Mając na uwadze to, że ceny energii stale rosną, musimy zwrócić uwagę na to, aby dach posiadał właściwą izolację termiczną. Paradoksalnie, zbyt wysoka temperatura może powodować duże straty energii i powodować szybką degenerację pokrycia dachowego. Stąd właśnie narodziła się idea chłodnych dachów.

Czym są chłodne dachy?

Określenie „chłodny dach” odnosi się do materiałów, z których wykonane jest pokrycie naszego dachu. O efektywności termicznej budynku decyduje więc właściwa kombinacja dachu chłodnego oraz izolacji. Fenomen chłodnych dachów polega na odbijaniu znacznej części padających promieni słonecznych, w ten sposób dach oddaje energię z powrotem do atmosfery. Nieznaczna część promieniowania absorbowana jest jako energia cieplna. Dzięki zmniejszeniu emisji ciepła do wnętrza budynku, zmniejszone zostaje obciążenie urządzeń chłodzących podczas miesięcy letnich.

Aby dokładniej wyjaśnić działanie chłodnych dachów zacznijmy od opisania działania „zwykłych dachów”. Tradycyjne dachy bardzo łatwo absorbują energię dostarczaną przez promienie słoneczne. Wędruje ona do wnętrza domu i tym samym podnosi temperaturę pomieszczeń, a za tym koszty klimatyzacji. W zimie sytuacja się odwraca, dach w łatwy sposób absorbuje zimno co odbija się na naszych rachunkach za ogrzewanie.

Zimne dachy, w przeciwieństwie do tradycyjnych charakteryzują się wysokim stopniem refleksyjności. Specjalna powłoka, pokryta dachówką umożliwia odbijanie promieni słonecznych, ogranicza przenikanie ciepła do wnętrza domu.

Jak to działa?

chłodne dachy

Działanie chłodnych dachów zależy od materiałów z jakich składa się dany dach. Działają one jak biały kolor ubrań latem – odbijają większość promieni słonecznych absorbując jedynie ich niewielki procent. Aby scharakteryzować dach jako chłodny musi on charakteryzować się 2 cechami:

  • Refleksyjnością promieni słonecznych – stosunek energii absorbowanej do odbitej,
  • Emisją termiczną – zdolnością odprowadzania zaabsorbowanego już ciepła.

Chłodne dachy – jak to osiągnąć?

Chłodne dachy to ciekawa, praktyczna technologia, którą możemy wdrożyć na dwa sposoby. Pierwszym z nich są farby odbijające promieniowanie słoneczne, drugim zaś zastosowanie termorefleksyjnych powłok dachowych.

chłodne dachy

Farby odbijające promieniowanie słoneczne tworzą „zimne” powłoki. To rozwiązanie stosowane jest już od ponad 20 lat w USA, Australii czy Kanadzie. Zaliczamy je do strategii łagodnego przeciwdziałania niekorzystnym zmianom klimatu. Farby tworzące zimne powłoki otrzymywane są dzięki zastąpieniu pigmentów zimnymi, posiadającymi wysoką wartość współczynnika odbicia słonecznego. Farby te, obok oczywistych względów estetycznych, posiadają wiele właściwości, takich jak odporność na promieniowanie UV, zamarzanie/odmarzanie, zmiany temperatury oraz inne czynniki.

Termorefleksyjne powłoki dachowe stosowane są w wielu krajach Unii Europejskiej oraz Ameryki Północnej. Nowoczesne i proekologiczne rozwiązanie gwarantuje nam wiele korzyści, takich jak, wydłużenie żywotności pokrycia dachowego, zmniejszenie wydatków czy ograniczenie efektu cieplarnianego. Powłoki dachowe charakteryzują się wysokim stopniem refleksyjności i obniżają temperaturę pod dachem nawet o 10°C. Tego typu rozwiązanie warto wykorzystać w zakładach produkcyjnych, magazynach, obiektach handlowych czy budynkach przeznaczonych dla zwierząt.

Jakie korzyści daje nam wykorzystanie technologii chłodnych dachów?

Przede wszystkim jest to oszczędność pieniędzy. Chłodne dachy sprawiają, że do wnętrza naszego domu przedostaje się mniej ciepła lub zimna. Latem oszczędzamy na klimatyzacji, zimą na ogrzewaniu. Oszczędności mogą sięgać nawet 52%, co pokazują badania przeprowadzone w Kalifornii. Druga, istotna korzyść to żywotność konstrukcji. Stabilność temperatury dachu sprawia, że jego żywotność zdecydowanie się wydłuża. Przepuszczają one także mniej wilgoci. To ważne biorąc pod uwagę, że wymiana dachu to dość droga inwestycja.

Kontakt

Gdzie nas znaleźć?

P.B.U.P INPUR, Paweł Trymbulak

ul. Pańska 10/20, 81-608 Gdynia

biuro@inpur.pl

601 59 77 77

661 595 555

Nasza firma specjalizuje się w izolacjach natryskowych pianą poliuretanową oraz polimocznikiem. Oferujemy wykonawstwo w konkurencyjnych cenach – na najwyższym poziomie, przy zastosowniu materiałów od wiodących dostawców.


INPUR | Wszelkie prawa zastrzeżone | Informacje o plikach cookies | Informacje o zdjęciach