• +48 601 597 777

    • NIP 5841534323 / Poniedziałek - Niedziela od 800 do 2200

    Potrzebujesz więcej informacji? Dzwoń śmiało.

    +48 601 597 777

    Izolacje natryskowe - informacje ogólne

    Izolacja natryskowa pianą poliuretanową cieszy się dużą i wciąż rosnącą popularnością, którą zawdzięcza właściwościom stawiającym ją przed innymi technologiami. Zastosowanie piany PUR pozwala znacznie poprawić sprawność energetyczną budynków i tym samym ograniczyć koszty ogrzewania oraz zapewnić komfort termiczny. Ocieplanie całych budynków lub ich elementów przy użyciu piany poliuretanowej w porównaniu do innych technologii (styropian / wełna mineralna) jest mniej problematyczne, dużo szybsze, dokładniejsze i pozwala na dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Ponadto izolacje wykonane przy zastosowaniu piany PUR są trwałe, odporne na działanie warunków atmosferycznych a co najważniejsze eliminują tworzenie się mostków termicznych.

    Pianka poliuretanowa sprawdzi się na każdym podłożu, można ją nakładać na fundamenty, elewację, ściany, deski, elementy konstrukcyjne ponieważ doskonale przylega do wszystkich materiałów i powierzchni. Technologia ta eliminuje problem montażu, dzięki czemu nie ma znaczenia jaki element budynku chcemy ocieplić.

    Izolacja pianą poliuretanową charakteryzuje się:

    • łatwością montażu
    • łatwością obróbki
    • łatwością transportu
    • odpornością na drobnoustroje, grzyby i pleśń
    • doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi
    • doskonałymi właściwościami hydroizolacyjnymi
    • doskonałymi właściwościami akustycznoizolacyjnymi
    • niepalnością
    • elastycznością (szczególnie ważne przy pracujących elementach konstrukcyjnych)
    • piana PUR jest nieprzewiewna ale jednocześnie jest paroprzepuszczalna i umożliwia oddychanie powierzchni na które została naniesiona.

    Piana poliuretanowa występuję w kilku zakresach gęstości . Najogólniej piany możemy podzielić na otwarto (8-15 kg/m3) i zamknięto-komórkowe (35-60 kg/m3). Ze względu na cenę najczęściej na poddaszach stosowana jest piana o strukturze otwartych komórek (mniejsze zużycie materiału). Wszędzie tam gdzie kubatura poddasza jest niewielka warto zastanowić się nad użyciem piany o strukturze zamkniętych komórek – jeszcze lepsza izolacyjność w proporcjonalnie mniejszej grubości.

    Piana poliuretanowa jest bezwonna, ekologiczna, i bezpieczna dla zdrowia. Zastosowanie izolacji z piany poliuretanowej wpływa na poprawę klimatu w całym budynku, co jest bardzo istotne w przypadku domowników cierpiących na alergię.

    Stosowanie i możliwości

    • izolacje wewnętrzne i zewnętrzne otwarto i zamknięto-komórkowe
    • docieplenie i wygłuszenie obiektów
    • izolacja akustyczna
    • izolacja konstrukcji betonowych, stalowych i drewnianych
    • budynki mieszkalne (poddasza, stropodachy, dachy płaskie, ściany, fundamenty, tarasy, zbiorniki, izolacja pod wylewki betonowe, budownictwo szkieletowe, adaptacja strychów)
    • budynki przemysłowe, hale produkcyjne, magazyny i zbiorniki magazynujące (cysterny, kadzie itp.)
    • obiekty rolnicze (budynki inwentarzowe, fermy, chlewnie, kurniki, indyczarnie, obory, stajnie)
    • pieczarkarnie, przechowalnie, chłodnie, elewatory
    • tunele grzewcze, tunele wyciągowe, izolacje kanałów, przewodów wentylacji i klimatyzacji wewnątrz i na zewnątrz
    • izolacje rurociągów ciepłowniczych, chłodniczych, wodnych i innych mediów podziemnych
    • izolacje obiektów pływających (barki, statki, jachty, promy)

    Doskonała przyczepność

    Izolacje wykonywane przez naszą firmę cechuje bardzo silne wiązanie piany poliuretanowej z powierzchniami na które się ją natryskuje. Dzięki temu nie występuje zjawisko adhezji zarówno jeśli mówimy o pełnym deskowaniu, systemie łata-kontrłata, membranie paroprzepuszczalnej czy też murze.

    Błyskawiczna aplikacja

    Kolejną, wartą wymienienia zaletą stosowanej przez nas technologii jest szybkość aplikacji a co za tym idzie ogromna oszczędność czasu. W odróżnieniu od klasycznych technik ocieplania piana poliuretanowa nie wymaga wcześniejszego transportu i magazynowania u klienta ponieważ jest tworzona w czasie procesu wykonywania ocieplenia. Piana poliuretanowa tworzy się z dwóch składników o odpowiedniej temperaturze i ciśnieniu mieszanych najczęściej w proporcji 1:1. Podczas mieszania składników w wyniku reakcji egzotermicznej powstaje piana poliuretanowa, której nakładanie przypomina malowanie pistoletem natryskowym.

    Dokładne wypełnienie

    Piana poliuretanowa charakteryzuje się bardzo wysoką rozprężnością, dzięki czemu jest w stanie dotrzeć we wszystkie zakamarki izolowanej powierzchni. Jeśli chodzi o tą konkretną cechę, piana PUR w porównaniu do innych materiałów izolacyjnych jest bezkonkurencyjna.

    Eliminacja mostków cieplnych

    Mimo tego, że piana może być nakładana warstwami aby uzyskać pożądaną grubość finalnie i tak zawsze będzie miała jednolitą konsystencję zarówno poziomo (obszar + obszar) jak i pionowo (warstwa + warstwa) dzięki czemu unikamy zjawiska zwanego mostkami termicznymi, którego nie da się wyeliminować w rozwiązaniach konkurencyjnych.

    Gęstość

    Piana poliuretanowa występuje w kilku zakresach gęstości. Najogólniejszy podział pian pod względem gęstości to podział na otwarto-komórkową (8-15 kg/m3) oraz zamknięto-komórkową (35-60 kg/m3). Przykładowo na dużych poddaszach najczęściej stosowaną pianą jest piana o strukturze otwartych komórek co wiąże się z mniejszym zużyciem materiału a co za tym idzie niższymi kosztami. Natomiast wszędzie tam gdzie kubatura izolowanej powierzchni jest niewielka warto stosować pianę zamknięto-komórkową, która zapewnia lepszą izolację w proporcjonalnie mniejszej grubości warstwy izolacyjnej. Jak widzimy, nasza technologia pozwala na dopasowanie rozwiązań do preferencji klienta.

    Oszczędność

    Wspomnianą wyżej oszczędność należy rozpatrywać w wielu aspektach, które finalnie zawsze sprowadzają się do oszczędności Państwa finansów. Oszczędności, które zyskujemy stosując ocieplanie pianą poliuretanową to:

    • oszczędność czasu
    • redukcja strat ciepła kiedy jest zimno - mniejsze koszty ogrzewania
    • redukcja stopnia nagrzewania kiedy jest ciepło - mniejsze koszty klimatyzacji
    • oszczędność kosztów związanych wykonaniem izolacji

    Wpływ na zdrowie i przyjazność środowisku

    Piana poliuretanowa jest bezwonna i bezpieczna dla zdrowia, jest również hipoalergiczna. Nie ma negatywnego wpływu na ludzi i zwierzęta. Zastosowanie izolacji z piany poliuretanowej wpływa znacząco na poprawę klimatu w całym budynku co jest bardzo istotne z punktu widzenia użytkowników cierpiących na alergię. Ponad to piana PUR jest obojętna dla środowiska, dzięki czemu śmiało można ją nazwać produktem ekologicznym.

    INPUR Izolacje natryskowe logo