biuro@inpur.pl

+48 601 59 77 77

Izolacje pianą

Podstawowe informacje o pianie

Zapraszamy do zapoznania się z animacją, która przedstawia zastosowanie poliuretanu w życiu codziennym. Korzystamy z nich w różnych formach każdego dnia między innymi w domu, w biurze, w samochodzie.
Klikając na obrazek możemy w przystępny sposób dowiedzieć się, w jak wielu otaczających nas miejscach i przedmiotach, z których korzystamy na codzień został zastosowany poliuretan.

 

Wymiana wełny na pianę poliuretanową otwarto-komórkową

Przedstawiamy kolejny przykład zastosowania piany poliuretanowej jako izolację w domu jednorodzinnym. W nowym budynku pierwotnie zastosowano wełnę mineralną, która po czterech latach straciła swoje właściwości izolacyjne. W związku z tym Klient postanowił zmienić izolację na taką, która spełni jego oczekiwania. Wybór padł na pianę poliuretanową ze względu na jej zalety:

Doskonała przyczepność do podłoża

Każdy kto miał do czynienia z pianą w tubie, stosowaną najczęściej do montażu okien lub drzwi, może wyobrazić sobie jak mocno wiąże piana poliuretanowa z podłożem. Nie ma zatem problemu z adhezją do poddasza zarówno jeśli mówimy o pełnym deskowaniu, systemie łata-kontrłata, jak również membranie paroprzepuszczalnej, czy murze. Piana poliuretanowa nie wymaga stosowania dodatkowej konstrukcji wsporczej dla warstwy izolacji.

Błyskawiczna aplikacja

Kolejną zaletą piany poliuretanowej jest szybkość aplikacji. W odróżnieniu od klasycznych materiałów izolacyjnych piana pur nie wymaga wcześniejszego transportu i magazynowania u Klienta, lecz jest tworzona na miejscu budowy. Z dwóch cieczy o odpowiedniej temperaturze, odpowiednim ciśnieniu, zmieszanych najczęściej w proporcji 1:1 w wyniku reakcji egzotermicznej (uwalnianie ciepła) powstaje piana poliuretanowa. Sam proces aplikacji choć wymaga wprawy, aby zachować odpowiednia grubość izolacji, przypomina raczej malowanie pistoletem natryskowym.

Doskonała penetracja

Czymś co wyróżnia pianę poliuretanową otwarto-komórkową na tle wszystkich dostępnych mediów izolacyjnych jest jej wysoka rozprężność. Zwłaszcza na poddaszu o wielu spadach warto zastosować pianę PUR. Wszystkie zakamarki zostaną doskonale wypełnione, a materiał izolacyjny dotrze w każde miejsce!

Brak mostków

Pomimo, że mogą być natryskiwane warstwami (np. piana zamknięto-komórkowa) to finalnie zawsze piana będzie jednolitą izolacją zarówno w rozumieniu poziomym (obszar + obszar), jak również pionowym (warstwa + warstwa). Doskonała adhezja piany pur sprawia, że nie mamy do czynienia z mostkami termicznymi obecnymi w konkurencyjnych rozwiązaniach.

Izolacja akustyczna

Piana poliuretanowa otwarto-komórkowa posiada również właściwości akusto-izolacyjne. Dzięki temu stosując ją np. na poddaszu jako izolację termiczną, dodatkowo zyskujesz izolacje akustyczną

Gęstość

Piana poliuretanowa występuję w kilku zakresach gęstości . Najogólniej piany możemy podzielić na otwarto (8-15 kg/m3) i zamknięto-komórkowe (35-60 kg/m3). Ze względu na cenę najczęściej na poddaszach stosowana jest piana o strukturze otwartych komórek (mniejsze zużycie materiału). Wszędzie tam gdzie kubatura poddasza jest niewielka warto zastanowić się nad użyciem piany o strukturze zamkniętych komórek – jeszcze lepsza izolacyjność w proporcjonalnie mniejszej grubości.

Oszczędność

Zastosowanie piany poliuretanowej na poddaszu pozwala zredukować do minimum straty ciepła przez dach. Jednolita struktura izolacji jest wolna od mostków termicznych, dzięki czemu łatwiej utrzymać temperaturę wewnątrz pomieszczenia. To z kolei przekłada się zimą na mniejsze koszty ogrzewania, a latem klimatyzacji.

Pozostałe

Piana poliuretanowa jest bezwonna, ekologiczna, i bezpieczna dla zdrowia. Zastosowanie izolacji z piany poliuretanowej wpływa na poprawę klimatu w całym budynku, co jest bardzo istotne w przypadku domowników cierpiących na alergię.

 

Piana otwarto-komórkowa jako izolacja akustyczna

PUREX NG0808NFB2W, produkcji Polychem Systems Sp. z o.o. oprócz właściwości termoizolacyjnych – określonych zgodnie z normą PN-EN 14315-1:2013, jest również doskonałym materiałem dźwiękochłonnym. Wyniki badań wykonanych w renomowanym laboratorium akustycznym przedstawiają się następująco:

 

Jednoliczbowy wskażnik pochłaniania dźwieku αw wg PN-EN ISO 11654: 0,50 (LH)

Klasa pochłaniania dźwięku wg PN-EN ISO 11654: D

Opis właściwości dźwiękochłonnych wg VDI 3755/2000: materiał absorbujący dźwięk

 

Współczynnik pochłaniania dźwięku określa właściwości dźwiękochłonne ciał fizycznych. Jest on wykorzystywany do obliczeń dla pomieszczeń, w których przewidziana jest adaptacja akustyczna. Dany współczynnik przyjmuje wartość od 0 do 1. Wartość współczynnika αw = 0 oznacza, że dźwięk całkowicie odbija się od materiału, natomiast wartość współczynnika na poziomie 1 mówi, że dźwięk zostanie całkowicie pochłonięty.

Według normy PN-EN ISO 11654 występuje 5 klas pochłaniania dźwięku. Wykaz klas pochłania dźwięku i odpowiadającymi im wartościami αw, przedstawiają charakterystykę materiałów o zdolnościach chłonności akustyczne.

Wskaźnik pochłania dźwięku αw Klasa pochłania

0, 90 – 1,00 A

0,80 – 0,85 B

0,60 – 0,75 C

0,30 – 0,55 D

0,15 – 0,25 E

0,00 – 0,10 Materiały niesklasyfikowane

 

Wartość współczynnika pochłania dźwięku na poziomie αw = 0,50 stawia piankę otwarto-komórkową PUREX NG0808NFB2W wśród materiałów absorbujących dźwięk (wg VDI 3755/2000). Dzięki zastosowaniu do izolacji systemu otwarto-komórowgo PUREX NG0808NFB2W klienci uzyskują już nie tylko doskonałą termoizolację swoich domów, ale również chronią swoje zacisze domowe od hałasu z zewnątrz, który często wpływa negatywnie na wszystkich domowników.

Kontakt

Gdzie nas znaleźć?

P.B.U.P INPUR, Paweł Trymbulak

ul. Pańska 10/20, 81-608 Gdynia

biuro@inpur.pl

601 59 77 77

661 595 555

Nasza firma specjalizuje się w izolacjach natryskowych pianą poliuretanową oraz polimocznikiem. Oferujemy wykonawstwo w konkurencyjnych cenach – na najwyższym poziomie, przy zastosowniu materiałów od wiodących dostawców.


INPUR | Wszelkie prawa zastrzeżone | Informacje o plikach cookies | Informacje o zdjęciach