biuro@inpur.pl

+48 601 59 77 77

Podstawowe informacje

Podstawowe informacje o pianie

Zapraszamy do zapoznania się z animacją, która przedstawia zastosowanie poliuretanu w życiu codziennym. Korzystamy z nich w różnych formach każdego dnia między innymi w domu, w biurze, w samochodzie.Klikając na obrazek możemy w przystępny sposób dowiedzieć się, w jak wielu otaczających nas miejscach i przedmiotach, z których korzystamy na co dzień został zastosowany poliuretan.

Wymiana wełny na pianę poliuretanową otwarto-komórkową

Przedstawiamy kolejny przykład zastosowania piany poliuretanowej jako izolację w domu jednorodzinnym. W nowym budynku pierwotnie zastosowano wełnę mineralną, która po czterech latach straciła swoje właściwości izolacyjne. W związku z tym Klient postanowił zmienić izolację na taką, która spełni jego oczekiwania. Wybór padł na pianę poliuretanową ze względu na jej zalety:

 • Doskonała przyczepność do podłoża
  Każdy kto miał do czynienia z pianą w tubie, stosowaną najczęściej do montażu okien lub drzwi, może wyobrazić sobie jak mocno wiąże piana poliuretanowa z podłożem. Nie ma zatem problemu z adhezją do poddasza zarówno jeśli mówimy o pełnym deskowaniu, systemie łata-kontrłata, jak również membranie paroprzepuszczalnej, czy murze. Piana poliuretanowa nie wymaga stosowania dodatkowej konstrukcji wsporczej dla warstwy izolacji.
 • Błyskawiczna aplikacja 
  Kolejną zaletą piany poliuretanowej jest szybkość aplikacji. W odróżnieniu od klasycznych materiałów izolacyjnych piana pur nie wymaga wcześniejszego transportu i magazynowania u Klienta, lecz jest tworzona na miejscu budowy. Z dwóch cieczy o odpowiedniej temperaturze, odpowiednim ciśnieniu, zmieszanych najczęściej w proporcji 1:1 w wyniku reakcji egzotermicznej (uwalnianie ciepła) powstaje piana poliuretanowa. Sam proces aplikacji choć wymaga wprawy, aby zachować odpowiednia grubość izolacji, przypomina raczej malowanie pistoletem natryskowym.
 • Doskonała penetracja
  Czymś co wyróżnia pianę poliuretanową otwarto-komórkową na tle wszystkich dostępnych mediów izolacyjnych jest jej wysoka rozprężność. Zwłaszcza na poddaszu o wielu spadach warto zastosować pianę PUR. Wszystkie zakamarki zostaną doskonale wypełnione, a materiał izolacyjny dotrze w każde miejsce!
 • Brak mostków
  Pomimo, że mogą być natryskiwane warstwami (np. piana zamknięto-komórkowa) to finalnie zawsze piana będzie jednolitą izolacją zarówno w rozumieniu poziomym (obszar + obszar), jak również pionowym (warstwa + warstwa). Doskonała adhezja piany pur sprawia, że nie mamy do czynienia z mostkami termicznymi obecnymi w konkurencyjnych rozwiązaniach.
 • Izolacja akustyczna
  Piana poliuretanowa otwarto-komórkowa posiada również właściwości akusto-izolacyjne. Dzięki temu stosując ją np. na poddaszu jako izolację termiczną, dodatkowo zyskujesz izolacje akustyczną.
 • Gęstość
  Piana poliuretanowa występuję w kilku zakresach gęstości . Najogólniej piany możemy podzielić na otwarto (8-15 kg/m3) i zamknięto-komórkowe (35-60 kg/m3). Ze względu na cenę najczęściej na poddaszach stosowana jest piana o strukturze otwartych komórek (mniejsze zużycie materiału). Wszędzie tam gdzie kubatura poddasza jest niewielka warto zastanowić się nad użyciem piany o strukturze zamkniętych komórek – jeszcze lepsza izolacyjność w proporcjonalnie mniejszej grubości.
 • Oszczędność
  Zastosowanie piany poliuretanowej na poddaszu pozwala zredukować do minimum straty ciepła przez dach. Jednolita struktura izolacji jest wolna od mostków termicznych, dzięki czemu łatwiej utrzymać temperaturę wewnątrz pomieszczenia. To z kolei przekłada się zimą na mniejsze koszty ogrzewania, a latem klimatyzacji.
 • Pozostałe
  Piana poliuretanowa jest bezwonna, ekologiczna, i bezpieczna dla zdrowia. Zastosowanie izolacji z piany poliuretanowej wpływa na poprawę klimatu w całym budynku, co jest bardzo istotne w przypadku domowników cierpiących na alergię.

Źródło: www.pu-online.pl

Piana otwarto-komórkowa jako izolacja akustyczna 

PUREX NG0808NFB2W, produkcji Polychem Systems Sp. z o.o. oprócz właściwości termoizolacyjnych – określonych zgodnie z normą PN-EN 14315-1:2013, jest również doskonałym materiałem dźwiękochłonnym. Wyniki badań wykonanych w renomowanym laboratorium akustycznym przedstawiają się następująco:

 • Jednoliczbowy wskażnik pochłaniania dźwieku αw wg PN-EN ISO 11654: 0,50 (LH)
 • Klasa pochłaniania dźwięku wg PN-EN ISO 11654: D
 • Opis właściwości dźwiękochłonnych wg VDI 3755/2000: materiał absorbujący dźwięk

Współczynnik pochłaniania dźwięku określa właściwości dźwiękochłonne ciał fizycznych. Jest on wykorzystywany do obliczeń dla pomieszczeń, w których przewidziana jest adaptacja akustyczna. Dany współczynnik przyjmuje wartość od 0 do 1. Wartość współczynnika αw = 0 oznacza, że dźwięk całkowicie odbija się od materiału, natomiast wartość współczynnika na poziomie 1 mówi, że dźwięk zostanie całkowicie pochłonięty.

Według normy PN-EN ISO 11654 występuje 5 klas pochłaniania dźwięku. Wykaz klas pochłania dźwięku i odpowiadającymi im wartościami αw, przedstawiają charakterystykę materiałów o zdolnościach chłonności akustyczne. Wskaźnik pochłania dźwięku αw Klasa pochłania

 • 0, 90 – 1,00 A
 • 0,80 – 0,85 B
 • 0,60 – 0,75 C
 • 0,30 – 0,55 D
 • 0,15 – 0,25 E
 • 0,00 – 0,10 Materiały niesklasyfikowane

Wartość współczynnika pochłania dźwięku na poziomie αw = 0,50 stawia piankę otwarto-komórkową PUREX NG0808NFB2W wśród materiałów absorbujących dźwięk (wg VDI 3755/2000). Dzięki zastosowaniu do izolacji systemu otwarto-komórowgo PUREX NG0808NFB2W klienci uzyskują już nie tylko doskonałą termoizolację swoich domów, ale również chronią swoje zacisze domowe od hałasu z zewnątrz, który często wpływa negatywnie na wszystkich domowników.

Źródło: Polychem Systems

Kontakt

Gdzie nas znaleźć?

P.B.U.P INPUR, Paweł Trymbulak

ul. Pańska 10/20, 81-608 Gdynia

biuro@inpur.pl

601 59 77 77

661 595 555

Nasza firma specjalizuje się w izolacjach natryskowych pianą poliuretanową oraz polimocznikiem. Oferujemy wykonawstwo w konkurencyjnych cenach – na najwyższym poziomie, przy zastosowniu materiałów od wiodących dostawców.


INPUR | Wszelkie prawa zastrzeżone | Informacje o plikach cookies | Informacje o zdjęciach